Auto-Karta

Blog z nowoczesnymi inspiracjami i poradami

Gdzie ustawić geometrię?

Dbanie o prawidłową zbieżność kół w naszym aucie powinno być szczególnie istotną kwestią dla któregokolwiek kierowcy. Poprawne jej ustawienie gwarantuje pełniejszy komfort jazdy, a także zwiększa nasze bezpieczeństwo. Ponadto samochód zużywa wówczas mniej paliwa, i opony, układ kierowniczy oraz zawieszenie dłużej beda w idealnym stanie. Co pewien czas trzeba to sprawdzać i korygować wszystkie odstępstwa od normy określanej przez wytwórców aut.

Zmiany geometrii kół

Zbieżność kół ulega przemianie poprzez wykorzystanie elementów zawieszenia podczas codziennego użytkowania auta, a także w sytuacjach, gdy wjedziemy w dużą dziurę, nasz samochód będzie brał udział w wypadku, lub w momencie wymiany elementów układu kierowniczego oraz zawieszenia czy założeniu nowych opon.

“Objawy” źle ustawionej geometrii

Gdy własne auto nie trzyma się prawidłowego kierunku jazdy a ściąga pojazd na którąś z kierunków tym samym zmniejszając nasz komfort, auto więcej pali, za szybko zużywają się opony czy układ kierowniczy lub zawieszenie, to prawdopodobnie mamy źle funkcjonującą geometrię. Kłopot należy niezwłocznie naprawić, jeśli nie chcemy zagrozić swojemu bezpieczeństwu i ponosić jeszcze większych kosztów związanych z wiele gorszymi konsekwencjami, jakie może przynieść zignorowanie tego faktu.

Gdzie ustawić zbieżność?

Ustawimy ją tylko w szczególnych warsztatach, znających się w tej sprawie. Sami nie damy rady tego osiągnąć z paru względów. Narzędzia do zbieżności kół to urządzenia bardzo kosztowne i skomplikowane w obsłudze. Tylko profesjonaliści umieją prawidłowo z nich czerpać. Taka usługa w zależności od warsztatu oraz auta jakie mamy waha się najczęściej od 50 do stu zł.

Zbieżność kół

To podstawowy parametr, od którego kontroli i regulacji zaczyna się ustawianie całej geometrii. Jest to usytuowanie kół w przodzie i w tyle względem siebie. Zbieżność to także sprawdzanie i regulowanie reszty parametrów, jak np. pochylenie koła, wysokość pojazdu z przodu i z tyłu i kilka innych. Wszystko jest zależne od tego, jaki to pojazd i jakie zalecenia wytwórca podaje dla konkretnego modelu.

Auto z prawidłowo ustawioną geometrią to pojazd, jaki delikatnie i komfortowo się prowadzi. Nie musimy bez przerwy silnie trzymać kierownicy a co chwila korygować jego toru jazdy. Ponadto jest to samochód pewny i bardziej ekonomiczny, bowiem nie powiększa się zużycie paliwa, a dodatkowo nie następuje szybsze zużycie się opon lub elementów rozmaitych układów jezdnych. Każdy kierowca dla własnego komfortu i zwiększenia bezpieczeństwa własnego i pasażerów musi chociaż raz w roku kontrolować zbieżność kół i w razie jakichkolwiek odchyleń korygować je w specjalnym warsztacie samochodowym. Właściwie przeprowadzać sprawdzenie po zimie, ponieważ o tej części roku auto bywa nadzwyczaj narażone na wjechanie w dziury ukryte pod śniegiem.

Więcej: lewor.pl geometria kół maszyny do geometrii kół

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *